PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Szkoła Podstawowa

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

 Archiwum

Informacje

 Kalendarz

 Rozkład jazdy autob.

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Sport

 Tenis stołowy

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Imprezy środowiskowe

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką
 Dzień Babci i Dziadka

 Bal  karnawałowy
 Ferie zimowe

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza
 "TOBIE POLSKO"
 Dzień Kobiet
 Dzień Ziemi
 Konstytucja 3 Maja
 Dzień Matki

 Wycieczki

 Komers

 ORLIK 2012

 inne

 Zakończenie roku

 

 

 

2012/2013

„Od północy wieje wiatr, coś się stanie, coś się dzieje, Święty Andrzeju daj znać

co się z nami będzie dziać...?”

- czyli jak obchodzono  Andrzejki w Szkole Podstawowej  w Olszance

Od najdawniejszych czasów, pod koniec roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe, młodzież zbierała się w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Działo się to w  wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada. Dzień ten nazywano także dniem podejmowania najwłaściwszych decyzji. Od  następnego  dnia  aż  do  Bożego  Narodzenia  obowiązywała  powaga  w  oczekiwaniu  na  narodziny  Pana  Jezusa  i  przez  prawie  miesiąc  nie  można  było  urządzać  zabaw  i  śpiewać  wesołych piosenek.

Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten magiczny dzień   dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, głównie o swoim wybrańcu: jak będzie miał na imię, jak będzie wyglądał i jakimi cechami charakteru będzie się wyróżniał i z której strony przybędzie. Chłopcy  już  znali  tajemnice  ich  przyszłości,  gdyż  w  imieniny  ich  patronki,  świętej  Katarzyny,  dnia  25  listopada   spotykali się na podobne wróżby.  Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne Andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Dziś bawią się wszyscy i chłopcy i dziewczęta. Odczytywanie przyszłości jest  bardzo starym zajęciem i nie ma człowieka, który nie chciałby wiedzieć, co go czeka. Obecnie wróżby nie dotyczą tylko zamążpójścia, ale ogólnie pojętej przyszłości. Wróżący szukają szczęścia nie tylko w miłości, ale i w nauce, w szkole i życiu codziennym. Każdy pragnie wywróżyć sobie coś wyjątkowego, choć na ogół nikt  nie  traktuje  ich  poważnie,  bo jest  to  tylko  zabawa.

                Z tego powodu Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Olszance wraz z opiekunami zorganizował dla całej społeczności uczniowskiej klas I-VI  niezapomniany „Wieczór andrzejkowy”. W tym dniu holl wraz ze świetlicą szkolną został zamieniony w salę wróżb, w której nie zabrakło wizerunku czarnego kota, sylwetek czarownic,  magicznych znaków zodiaku. To dziewczęta z klasy szóstej zadbały o ten magiczny nastrój.  Rada SU na ten moment przeobraziła się w czarownice i wróżki, w te role wcieliły się: Paulina Hain, Karolina Kopij, Kaja Szczepańska, Kinga Sługocka, Dagmara Urban, Kamila Kadłubowska oraz Marta Kaleta. Te niezwykłe magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym i zainteresowanym   przyszłość z kart i z dłoni, wróżyły korzystając również ze szklanej kuli, magicznych serc, ciasteczek z wróżbami, magicznych zapałek, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Wiele śmiechu i radości dostarczyły dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.  Po wróżbiarskim wieczorku przyszedł czas na dyskotekę. Nad oprawą muzyczną czuwał cały magiczny wieczór DJ „KaeR”, czyli Kacper Razik. Zmęczeni mogli uzupełnić swoje siły w kawiarence - sklepiku, (prowadzonym przez Kingę Jastrzębską i Martę Kaletę),  który oferował pyszne napoje i słodycze. 

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż…zawsze  może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

                                                       Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko

 

ANDRZEJKI 2011/2012

 

„Dziś jest noc zaczarowana, dziś spełniają się marzenia…”
- czyli jak obchodzono  Andrzejki w Szkole Podstawowej  w Olszance

„Od północy wieje wiatr
       Coś się stanie, coś się dzieje,
       Święty Andrzeju daj znać
    Co się z nami będzie dziać...?”

Od najdawniejszych czasów, pod koniec roku, kiedy dni stawały się krótsze a wieczory dłuższe, młodzież zbierała się w jednym domu, aby wspólnie śpiewać i bawić się. Działo się to w  wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada. Dzień ten nazywano także dniem podejmowania najwłaściwszych decyzji.

Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten magiczny dzień   dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, głównie o swoim wybrańcu: jak będzie miał na imię, jak będzie wyglądał i jakimi cechami charakteru będzie się wyróżniał i z której strony przybędzie. Chłopcy  już  znali  tajemnice  ich  przyszłości,  gdyż  w  imieniny  ich  patronki,  świętej  Katarzyny,  dnia  25  listopada   spotykali się na podobne wróżby.  Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne Andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Dziś bawią się wszyscy i chłopcy i dziewczęta. Odczytywanie przyszłości jest  bardzo starym zajęciem i nie ma człowieka, który nie chciałby wiedzieć, co go czeka. Obecnie wróżby nie dotyczą tylko zamążpójścia, ale ogólnie pojętej przyszłości. Wróżący szukają szczęścia nie tylko w miłości, ale i w nauce, w szkole i życiu codziennym. Każdy pragnie wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

                Z tego powodu Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Olszance wraz z opiekunami zorganizował dla całej społeczności uczniowskiej klas I -VI  niezapomniany „Wieczór Andrzejkowy”. W tym dniu holl wraz ze świetlicą szkolną został zamieniony w salę wróżb, w której nie zabrakło wizerunku czarnego kota, magicznych znaków zodiaku, świec i przytłumionego światła. To dziewczęta z klasy piątej i szóstej zadbały o ten magiczny nastrój.  Rada SU na ten moment przeobraziła się w czarownice i wróżki, gdzie  królowała czarownica Azarra (Sara Kowalska) i Saturnina (Martyna Stańczyk) ze swoją przyjaciółką cyganka Jaellą (Paulina Witkowska), siostry  bliźniaczki Twins (Kinga Sługocka i Kaja Szczepańska), a także  cyganka Aisha (Dagmara Urban), Aza(Kamila Kadłubowska), Jasmin (Marta Kaleta) i Esmeralda (Paulina Farganus). Te niezwykłe magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym i zainteresowanym   przyszłość z kart i z dłoni, wróżyły korzystając również ze szklanej kuli, magicznych serc, ciasteczek z wróżbami, magicznych zapałek, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczyły dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty.  Po wróżbiarskim wieczorku przyszedł czas na dyskotekę. Tu rolę wodzireja pełnił niezmordowany Michał Bider. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż…zawsze  może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

                                                       Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
autor fotografii: Joanna Sowierszenko

 

ANDRZEJKI 2010/2011

„Czary-mary,
wosku lanie,
co ma być –
niech się stanie”

Takie zaklęcie wypowiadały dawno temu dziewczęta w andrzejkowy wieczór. Chcąc poznać swoją przyszłość - lały wosk na wodę, wychodziły na próg domu i słuchały, skąd dochodzi szczekanie psa - bo z tej strony nadejdzie ich ulubieniec, wkładały pod poduszkę kartki z imionami chłopców- który się przyśni- jest jej przeznaczony. Nam też dopisywały pomysły na wróżby, była nawet wróżka ze szklaną kulą. Były tańce, zabawy, pląsy. Wszystkim dopisywał świetny humor. O dobra zabawę zadbał Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej.

fotografie z imrezy


ANDRZEJKI 2008/2009

  W tym roku życzenia imieninowe wszystkim Andrzejom składaliśmy w czwartek 27 listopada. Towarzyszyły temu wróżby oraz dyskoteka, na której, jak co roku, bawiliśmy się wspaniale.

Aby zobaczyć fotki uczniów szkoły podstawowej kl. IV - VI kliknij tutaj


ANDRZEJKI 2007/2008

Tegoroczne Andrzejki obchodziliśmy 27 listopada. Każda klasa przygotowała ciekawe wróżby. Wróżyliśmy nie tylko naszym kolegom i koleżankom, ale również nauczycielom. Główną atrakcją była dyskoteka, na której bawiliśmy się fantastycznie.

Aby zobaczyć fotki uczniów szkoły podstawowej kl. I - III kliknij tutaj

Aby zobaczyć fotki uczniów szkoły podstawowej kl. IV - VI kliknij tutaj

"Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Stare, polskie przysłowie mówi "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten magiczny dzień   dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, głównie o swoim wybrańcu. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem Katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Dziś bawią się wszyscy i chłopcy i dziewczęta. Obecnie wróżby nie dotyczą tylko zamążpójścia, ale ogólnie pojętej przyszłości. Wróżący szukają szczęścia nie tylko w miłości, ale i w nauce, w szkole i życiu codziennym. Każdy pragnie wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

W PZSzP w Olszance Samorządy Uczniowskie wraz ze swoimi opiekunkami p. L Ilów i p. I. Kubicką nie próżnowały. Zorganizowały z okazji Andrzejek wieczór andrzejkowy połączony z dyskoteką i wróżbami. Imprezy odbyły się 27 listopada dla uczniów gimnazjum, a 28 listopada dla uczniów szkoły podstawowej. Każda klasa przygotowała wróżby. Niezwykłe  wróżki  i wróżbiarze przepowiadali  przyszłość z kart, odczytywali ułożenie cienia, a także wróżyli z łupinek orzecha. Odczytywano przyszłość ze szklanej kuli. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu dostarczyła dzieciom wróżba z butami.  Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się kto jako pierwszy
z klasy zmieni stan cywilny.  Zwycięska para zatańczyła główny taniec. Po wróżbiarskim wieczorku przyszedł czas na dyskotekę.  Zmęczeni mogli uzupełnić swoje siły w kawiarence, która oferowała pyszne napoje
i słodycze.  Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy wraz z Dyrekcja PZSzP . Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zapowiada się obiecująco.

                                                                           Tekst przygotowała Joanna Sowierszenko
 


ANDRZEJKI 2006/2007

Andrzejki! W środę 26 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Przedstawiciele klas gimnazjalnych przygotowali wróżby. Wszyscy bawiliśmy się doskonale.

fotki z dyskoteki andrzejkowej

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.